Звернулися щодо створення додаткового району з центром у Вараші

29 листопада 2019 року, під час 37 сесії Вараської міської ради, депутати підтримали звернення до голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Асоціації міст України та народного депутата України В.М’ялика щодо сприяння в питанні створення одиниці адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня у складі громад Вараської ОТГ та Володимирецького району з адміністративним центром у місті Вараш.

«Зараз у Рівненській області активно обговорюється питання моделювання системи адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня. Модель уряду передбачає утворення на Рівненщині трьох районів: Рівненського, Дубенського та Сарненського.

Оскільки при цьому значна кількість населених пунктів буде надмірно віддаленою від адміністративного центру, це зумовлює необхідність перегляду пропонованих рішень.

Враховуючи те, що Сарненський округ найбільший за площею у Рівненській області та, відповідно, віддаленість населених пунктів значно перевищує нормативи зони доступності адміністративних центрів ОСР, пропонуємо сформувати додаткову одиницю адміністративно-територіального устрою районного рівня у складі громад Вараської ОТГ та Володимирецького району з адміністративним центром у місті Вараш», - йдеться у зверненні.

Дане звернення направлено на розгляд Президента України, голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, Асоціації міст України та народного депутата України В.М’ялика.

Відповідь буде опубліковано на веб-сайті Вараської міської ради.

 

ПОВНИЙ ТЕКСТ ЗВЕРНЕННЯ:

«Депутати Вараської міської ради звертаються до Вас за сприянням та підтримкою в питанні створення одиниці адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня (далі – ОСР) у складі громад Вараської ОТГ та Володимирецького району з адміністративним центром у м. Вараш. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 №77-р «Про затвердження плану заходів з реалізації нового етапу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на 2019-2021 роки» в Рівненській області обговорюється питання моделювання системи адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня.

Модель уряду передбачає утворення на Рівненщині трьох районів: Рівненського, Дубенського та Сарненського. Але, як було зазначено 23 жовтня 2019 року у Рівному представниками Інституту регіональних досліджень НАН України, у проектованому Сарненському районі при цьому значна кількість населених пунктів буде надмірно віддаленою від його адміністративного центру, що зумовлює необхідність перегляду пропонованих рішень.

Враховуючи Методичні рекомендації щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня, а також ті обставини, що Сарненський округ найбільший за площею у Рівненській області та, відповідно, віддаленість населених пунктів значно перевищує нормативи зони доступності адміністративних центрів ОСР, пропонуємо сформувати додаткову одиницю адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня у складі громад Вараської ОТГ та Володимирецького району з адміністративним центром у м. Вараш.

Основною метою удосконалення адміністративно-територіального устрою районного рівня являється створення фінансово спроможних районів для виконання власних та делегованих державою повноважень на належному рівні, організація надання якісних адміністративних, соціальних та іншихпослуг населенню, а також розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування та державної влади.

Вараська ОТГ з адміністративним центром у місті Вараш є спроможною, самодостатньою, недотаційною територіальною громадою. Обсяг бюджету за доходами загального фонду на 2019 рік (з врахуванням змін) становить 591,7 млн.грн. В бюджеті передбачена реверсна дотація (вилучення до державного бюджету) в сумі 56,4 млн.грн. На 2020 рік обсяг вилучення до Державного бюджету України з бюджету Вараської міської об’єднаної територіальної громади збільшено до 71,3 млн.грн. Тобто, Вараська ОТГ є не тільки самодостатньою (з найвищим рівнем забезпечення в області власними доходами на одного жителя), але являється фінансовим донором для інших громад. При цьому повідомляємо, що усі районні бюджети Рівненської області є дотаційними і отримують базову дотацію з Державного бюджету України.

Місто Вараш є містом з промисловим потенціалом, на території міста функціонує потужний промисловий об'єкт – ВП «Рівненська АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» з річним обсягом виробництва електроенергії близько 19,0 млрд. кВт/год., що становить близько 21% від виробництва атомними електростанціями України, або 12% від загального обсягу виробництва електроенергії в Україні. По обсягу реалізованої промислової продукції м.Вараш займає друге місце в області (за 9-ть місяців 2019 р. – 7 543,4 млн.грн.) після міста Рівне (за 9-ть місяців 2019 р. – 8 985,8 млн.грн.).

Надання медичної допомоги населенню громади здійснює потужний медичний заклад ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» (далі - СМСЧ №3). За останні роки значно модернізовано технічне оснащення медичного закладу. СМСЧ №3 має вищу акредитаційну категорію та складається із таких відділень: поліклінічне, операційне, акушерсько-гінекологічне (з пологовим будинком), інфекційне, хірургічне, кардіологічне, дитяче соматичне, терапевтичне, неврологічне, травматологічне, приймальне, відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії, лікувально-діагностичні підрозділи, здоровпункт ВП РАЕС та цілодобова лабораторія проведення клінічних та лабораторних досліджень.

Також на базі СМСЧ №3 функціонують підрозділи Рівненського обласного центру медико-соціальної експертизи та обласного бюро судово-медичної експертизи, що надають послуги мешканцям Дубровицького, Зарічнянського, Володимирецького, Рокитнянського районів та міста Вараш. Інфекційне відділення СМСЧ №3 обслуговує, в тому числі, мешканців Володимирецького та інших районів.

Станом на 01.10.2019 у Вараській ОТГ проживає 43,6 тис.осіб (в м.Вараш - 42,4 тис.осіб), у Володимирецькому районі постійне населення становить – 66 тис.осіб, тобто спільна чисельність буде становити біля 110 тис.осіб. Для порівняння, чисельність населення в наближених районних центрах становить: м.Дубровиця – 9,4 тис.чол., смт. Володимирець – 9,3 тис.чол., м.Сарни – 29,2 тис.чол.

Враховуючи вищенаведене, з метою створення фінансово спроможних районів області, підвищення рівня надання адміністративних, соціальних, медичних та інших послуг населенню, забезпечення виконання на належному рівні власних та делегованих державою повноважень, дотримання принципу субсидіарності (максимально можливого наближення надання публічних послуг до їх безпосереднього споживача), просимо Вашого сприяння в питанні створення одиниці адміністративно-територіального устрою субрегіонального (районного) рівня у складі громад Вараської ОТГ та Володимирецького району з адміністративним центром у м. Вараш».