Рятувальники закликають громадян дотримуватись правил пожежної безпеки у побуті

Наявність у квартирах різноманітних електропобутових приладів, дерев’яних меблів, що має велике пожежне навантаження, являє собою значну небезпеку виникнення пожежі в квартирі у разі навіть найменшого порушення встановлених правил пожежної безпеки. В той же час досвід показує, що населення часто порушує правила, не приділяючи їм належної уваги або просто тому, що не знає їх. Це призводить до того, що у житлових будинках пожежі виникають значно частіше, ніж у громадських або виробничих будівлях.

Аналіз причин виникнення пожеж свідчить, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які зневажають елементарними правилами пожежної безпеки: необережне поводження з вогнем під час паління, користування приладами освітлення з відкритим полум’ям (гасовими лампами, свічками, запальничками, факелами тощо), що особливо небезпечно для горищних, підвальних приміщень, коридорів (сіней), комор і різних господарських будівель. Правила користування житловими приміщеннями забороняють захаращувати балкони, лоджії, прихожі, коридори, міжповерхові сходи і запасні виходи меблями або іншими предметами, однак це є найбільш поширеним порушенням, що допускається мешканцями житлових будинків.

Пожежі, викликані непогашеною цигаркою, є найбільш розповсюдженими. Більшість пожеж, спричинених курінням, пов’язана з курінням у нетверезому стані у ліжку. Всі випадки пожеж від куріння у ліжку схожі між собою: людина в стані алкогольного сп’яніння, яка палить, засинає, цигарка падає, а від неї спочатку загоряється постіль, потім меблі та інші речі у помешканні.

Не менш поширеною причиною пожеж є порушення правил користування електричними приладами. Аналіз таких пожеж показує, що вони відбуваються, в основному, з двох причин: порушення правил пожежної безпеки під час користування електропобутовими приладами та прихованої несправності цих приладів. Крім того, пожежі можуть виникати й від несправної електропроводки або неправильної експлуатації електромережі. Це може статися, наприклад, якщо в одну розетку одночасно вмикати декілька побутових приладів. Виникає перевантаження, проводи можуть нагрітися, а ізоляція – спалахнути. Проводи миттю нагріваються до такої температури, що металічні жили плавляться, спостерігається інтенсивне виділення іскор та великої кількості тепла. Якщо в місці короткого замикання виявляться горючі матеріали чи конструкції, вони миттю займаються. Тому необхідно стежити за справністю ізоляції проводів, не допускати кріплення їх цвяхами, які можуть порушити ізоляцію. Значну пожежну небезпеку являють собою також електричні лампи, оскільки поверхня скляної колби може нагріватися до температури 550°С. До небезпечних наслідків може призвести і поганий контакт цоколя лампи з пружиною патрона. У цьому випадку патрон сильно нагрівається, що призводить до пересихання ізоляції проводів, втрати ними ізоляційних властивостей і короткому замиканню.

Основні запобіжні заходи та правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті, такі:

  • нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки;
  • забороняється залишати прилади, що ввімкнені, без нагляду;
  • забороняється вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;
  • необхідно спостерігати за щільністю контактів у місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою тощо;
  • небезпечно замінювати запобіжники, що перегоріли, в телевізорах, приймачах та інших побутових приладах саморобними або плавкими запобіжниками;
  • забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.

Пам’ятайте, щодотримання правил безпеки життєдіяльності доступне кожному. Отож, зробіть усе можливе, щоб зберегти своє життя та здоров’я, а також Ваших рідних і близьких.

Вараський міський сектор

Головного управління ДСНС

України у Рівненській області

Ігор ШЕВЧУК