Відповідальність починається з мене

З метою проведення щорічної Всеукраїнської інформаційно-профілактичної акції «Відповідальність починається з мене», на виконання плану заходів щодо профілактики серед дітей адміністративних на кримінальних правопорушень, запобігання споживання неповнолітніми алкогольних напоїв та тютюнових виробів, формування відповідального ставлення до здоров’я, життя та відмови від шкідливих звичок у місті Вараш тривають перевірки щодо контролю за дотриманням встановлених вимог до реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів, зокрема щодо недопущення продажу цих товарів неповнолітнім.

Так, 07 червня 2018 року працівниками служби у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради за участю фахівців із соціальної роботи Вараського міського центру соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді проведено профілактичний захід згідно маршруту:

- магазин «Ніна»;

- магазин «Грибочок»;

- магазин «Зеленичка»;

- магазин «М’яско»;

- кіоск «Кузнецовськ табак».

Суб’єктів підприємницької діяльності попереджено про порушення правил торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами неповнолітнім та розповсюджено інформаційний матеріал щодо проведення Всеукраїнської інформаційно-профілактичної акції «Відповідальність починається з мене», який надано працівниками відділу у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Вараської міської ради. За результатами проведеного профілактичного заходу складено відповідні акти.

Служба у справах дітей виконавчого комітету Вараської міської ради нагадує, яка відповідальність передбачена за продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і тютюнових виробів особам до 18 років, у тому числі поштучно тютюнових виробів.

Так, відповідно до ст. 153 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:

– особами, які не досягли 18 років;

– особам, які не досягли 18 років;

– у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;

– у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також

у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

– у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

– з торговельних автоматів;

– на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);

– поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);

– у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;

– з рук;

– у невизначених для цього місцях торгівлі.

Заборонено продаж товарів дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби.

Водночас на період проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і куріння тютюнових виробів.

Також продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, що підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог ст. 153 цього закону у розмірі 6800 грн.

Також нагадуємо, що з 08 червня 2013 року в державі діє закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або в закладах громадського харчування в нічний час».

Усім, кому не виповнилося 16, не можна з'являтись на дискотеках, у барах, ресторанах та нічних клубах після десятої вечора. За порушення цього правила власникам закладів загрожує від 140-ка до 850-ти гривень штрафу. Тому відтепер підліткам доведеться розважатися уночі лише у супроводі батьків.

Відповідно до внесених змін до Закону України «Про охорону дитинства» (стаття 20-1) забороняється дітям до 16 років з 22:00 до 06:00 перебувати у закладах, у яких провадиться діяльність усфері розваг, або закладах громадського харчування лише вприсутності принаймні одного з батьків чи іншого законногопредставника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неїперсональнувідповідальність.

Даний документ зобов´язує власників закладів, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладів громадського харчування та уповноважених ними осіб, вживати заходів щодо недопущення в такі заклади дітей в зазначений час, надаючи їм право вимагати у відвідувачів документи, що підтверджують досягнення ними 16-річного віку. За невиконання вимог щодо перебування дитини в даних закладах передбачена адміністративна відповідальність – у вигляді 20 - 50 неоподатковуваних мінімумів, а за повторне порушення протягом року - 50 - 100 неоподатковуваних мінімумів.

Шановні дорослі! Ми є найкращим прикладом для своїх дітей. А тому, насамперед від нас залежить, якими виростуть наші діти.  Дотримуйтесь чинного законодавста в сфері захисту законних прав та інтересів дітей.

Служба у справах дітей