Рятувальники закликають дотримуватись правил безпеки

Вараський міський сектор Головного управління ДСНС України у Рівненській області інформує про те, що 17 липня о 16:22 до Служби порятунку «101» надійшла інформація про те, що поблизу с. Ясногірка, Сарненського району, на території піщаного кар’єру стався зсув піску (глибина кар’єру близько 5 м), внаслідок чого було засипано двох дітей.

Одну дитину, хлопчика 2009 року народження, дістали місцеві жителі та направили до лікарні. О 19:05 було знайдено тіло другого хлопчика 2008 року народження, без ознак життя. До пошуків було залучено місцеве населення та підрозділ ДСНС у складі 8 чоловік особового та 2 одиниці техніки.

Причиною зсуву може бути: перезволоження ґрунту дощовими опадами, танення снігів, підмив схилів та непродумана діяльність людини (земляні роботи, вирубка лісу на схилах пагорбів та інше). Активізація зсувів залежить від інтенсивності постачання ґрунту підземними та поверхневими водами. Об’єм ґрунту, який зміщується під час зсуву, може становити від декількох кубічних метрів до сотень чи тисяч кубометрів, а швидкість коливається від декількох метрів на рік до декількох метрів на секунду.

Яких небезпек слід очікувати від зсувів: руйнування і завалення житлових та виробничих будівель, потенційно небезпечних об’єктів, інженерних та дорожніх споруд, магістральних трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибель людей.

При отриманні інформації про дане стихійне лихо, дійте залежно від ступеня загрози та швидкості зміщення зсуву. Зберігайте спокій, уникайте паніки.

При наявності часу та незначній швидкості руху зсуву (декілька метрів на місяць): по можливості вивозьте своє майно у раніше намічене місце; відключіть всі мережі постачання; щільно закрийте вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; шиби, по можливості, захистіть віконницями або щитами.

Дійте негайно! Терміново евакуюйтеся у безпечне місце при швидкості руху зсуву понад 0,5-1,0 метра на добу. Попередьте сусідів, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу. Швидко одягніться, візьміть документи та зберіть найбільш цінні і необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на декілька днів, ліки, кишеньковий ліхтарик та радіоприймач на батарейках. Від’єднайте електроприлади від електромережі, вимкніть газ та систему нагрівання, загасіть вогонь у печах. Виведіть худобу на більш безпечну місцевість, а якщо немає часу, відчиніть хлів - дайте худобі можливість рятуватися.

Зберігайте спокій, оцініть ситуацію. Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу для тих, хто її потребує. Допоможіть при необхідності рятувальникам у відкопуванні та визволення постраждалих із завалів. Переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень. Будьте дуже обережні, може статися раптове обвалення. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання. Перевірте чи немає загрози пожежі. Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу. Не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами.

З’ясуйте у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Аби не сталося біди, вкотре наголошуємо батькам на важливості дотримання правил безпеки під час дитячого дозвілля! Наслідки байдужого ставлення можуть бути фатальними...

 

Вараський МС ГУ ДСНС України у Рівненській області,

Відділ НС та ЦЗН