Направили звернення щодо недопущення виведення в резерв енергоблоків РАЕС

Депутати Вараської міської ради направили до Верховної Ради, Президента та Кабінету Міністрів України звернення щодо недопущення виведення в резерв та зменшення потужності роботи енергоблоків РАЕС.

Відповідні листи також буде направлено до Асоціації міст України та народного депутата України Віктора М’ялика.


Звернення Вараської міської ради щодо Прогнозованого балансу електроенергії об’єднаної електроенергетичної системи України на 2020 рік:

«Місто-супутник Вараш почав своє існування в 1973 році з початком будівництва Рівненської атомної електростанції, зараз ВП РАЕС ДП «НАЕК «Енегоатом», тому економіка та суспільне благополуччя Вараської міської громади нерозривно пов’язані з діяльністю цього містоутворюючого підприємства.

Звертаємося до Вас після отриманої інформації, що 28.04.2020 року т.в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля України було затверджено зміни до Прогнозованого балансу електроенергії об’єднаної електроенергетичної системи України на 2020 рік, згідно з яким прогнозний баланс виробництва електроенергії атомними електростанціями у 2020 році скорочено на 8,6% ‒ до 73,7 млрд кВт-год, натомість раніше прогнозованого до змін обсягу 80,6 млрд кВт-год.

Це знайшло підтвердження розміщеним Прогнозованим балансом за посиланням та відомостями, оприлюдненими ВП РАЕС 30.04.2020 року на власному офіційному сайті.

На виконання зазначеного вище Прогнозованого балансу електроенергії об’єднаної електроенергетичної системи України на 2020 рік зі змінами, енергоблок №3 ВП РАЕС з 23.05 по 04.08 буде виведено в резерв у зв’язку з балансовими обмеженнями, а робота енергоблоків №1 №2 РАЕС буде здійснюватися на зниженій потужності. Одночасно з цим, вбачається залишення в силі показників виробництва електроенергії ТЕЦ та відновлювальними джерелами енергії, які згідно Прогнозованого балансу мають збільшити виробництво електроенергії на 0,4% та 11% відповідно.

Фактично такі дії призводять до збільшення витрат на закупівлю електроенергії, оскільки питома вага електроенергії, що виробляється ТЕЦ та відновлювальними джерелами енергії складає лише 8% загального обсягу виробництва електроенергії в Україні, проте її вартість становить 26% від вартості усієї виробленої електроенергії в Україні (згідно інформації, оприлюдненої в рамках круглого столу проведеного Комітетом з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної ради України 05.05.2020 року на тему «Подолання кризових явищ в українській енергетиці»).

В новому енергобалансі зменшення виробництва електроенергії на АЕС планується на 9 642 млн кВт год електроенергії, що співставно із потребами майже 9 млн побутових споживачів електроенергії на рік, або річне забезпечення електроенергією жителів Києва, Харкова та Одеси разом. В свою чергу, внаслідок скорочення виробництва електроенергії атомними електростанціями, держава втрачає 6,9 млрд кВт-год найдешевшої чистої електроенергії, а ВП РАЕС відповідно через скорочення виробництва електроенергії – щонайменше 3,6 млрд. грн. прибутку.

Необхідно зазначити, що це суттєво негативно відобразиться як на стані енергетики та економіки країни в цілому, так і на економічному та соціальному стані населення, зокрема і в місті-супутнику Вараш, тому що може призвести до простою в підрозділах ВП РАЕС та скорочення чисельності працівників станції, а це в свою чергу, може призвести до істотного збільшення рівня безробіття, що й наразі є досить високим внаслідок економічних втрат, які зазнає економіка в цілому та підприємства України внаслідок поширення хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та необхідності введення карантину.

З урахуванням вищевикладеного, діючи в інтересах та від імені Вараської міської громади, просимо Вас внести зміни до Прогнозованого балансу електроенергії об’єднаної електроенергетичної системи України на 2020 рік, який прийнято 28.04.2020 року шляхом зняття обмежень щодо показників виробництва електроенергії атомними електростанціями та не застосовувати заходи щодо виведення в резерв та зменшення потужності роботи енергоблоків ВП РАЕС».